Question #55021

A 15kg block rests on the surface of a plane inclined at an angle of 30 degrees to the horizontal. A light inextensible string passing over a small, smooth pulley at the top of the plane connects the block to another 13kg block hanging freely. The coefficient of kinetic friction between the 15kg block and the plane is 0.25. Find the acceleration of the blocks.

Expert's answer

Answer on Question #55021-Physics-Quantum Mechanics

A 15kg15\mathrm{kg} block rests on the surface of a plane inclined at an of 30 degrees to the horizontal. A light inextensible string passing over a small, smooth pulley at the top of the plane connects the block to another 13kg13\mathrm{kg} block hanging freely. The coefficient of kinetic friction between the 15kg15\mathrm{kg} block and the plane is 0.25. Find the acceleration of the blocks.

Solution

Given:


m=15kg,M=13kg,θ=30,μk=0.25.m = 15 kg, M = 13 kg, \theta = 30{}^{\circ}, \mu_{k} = 0.25.


First, let's determine the net force acting on each of the masses. Applying Newton's Second Law we get:

for mass M ⁣:MgT=MaM\colon Mg - T = Ma

for mass m ⁣:TmgsinθμkN=mam\colon T - mg\sin \theta -\mu_kN = ma

Adding these two equations together, we find that


MgT+TmgsinθμkN=Ma+maM g - T + T - m g \sin \theta - \mu_{k} N = M a + m aMgmgsinθμkN=a(M+m)M g - m g \sin \theta - \mu_{k} N = a (M + m)


The friction force


μkN=μkmgcosθ\mu_{k} N = \mu k m g \cos \theta


Thus,


a=g(Mmsinθμkmcosθ)(M+m)a = \frac {g (M - m \sin \theta - \mu_{k} m \cos \theta)}{(M + m)}a=9.81(1315sin300.2515cos30)(13+15)=0.79ms2.a = \frac {9.81 \cdot (13 - 15 \cdot \sin 30{}^{\circ} - 0.25 \cdot 15 \cdot \cos 30{}^{\circ})}{(13 + 15)} = 0.79 \frac {m}{s^{2}}.


Answer: 0.79ms20.79\frac{m}{s^2}

http://www.AssignmentExpert.com/


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS