Question #55018

A stone thrown from ground level returns to the same level 4 seconds after. With what speed was the stone thrown? Take g=10m/s2

Expert's answer

Answer on Question 55018, Physics, Mechanics | Kinematics | Dynamics

Question:

A stone thrown from ground level returns to the same level 4 seconds after. With what speed was the stone thrown? Take g=10m/s2g = 10 \, m/s^2.

Solution:

We can find the initial velocity of the stone from the kinematic equation:


v=v0+gtrise,v = v_0 + g t_{rise},


where, v=0m/sv = 0 \, m/s is the final velocity of the stone when it reaches the maximum height and then became returns to the ground level, g=10m/s2g = 10 \, m/s^2 is the acceleration of gravity and triset_{rise} is the time when the stone reaches the maximum height (it is obviously that trise=t/2t_{rise} = t/2, where t=4st = 4s is the total time that the stone spent in air).

Let's take the direction of the yy-axis upward. Then, we can rewrite our kinematic equation:


v0gtrise=0,v_0 - g t_{rise} = 0,v0=gtrise=gt2=10ms24s2=20ms.v_0 = g t_{rise} = g \frac{t}{2} = 10 \frac{m}{s^2} \cdot \frac{4s}{2} = 20 \frac{m}{s}.


Answer:


v0=20ms.v_0 = 20 \frac{m}{s}.


http://www.AssignmentExpert.com/


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS