Answer on Question #53783, Physics Quantum Mechanics
what is the velocity of a carbon dioxide molecule at 25 degrees centigrade in a one cubic foot box
Solution
The RMS velocity of a carbon dioxide molecule is given by Eq.(1)
where M=44⋅10−3 kg/molM = 44 \cdot 10^{-3} \, \text{kg/mol}M=44⋅10−3kg/mol is the molar mass; R=8.31J/K⋅molR = 8.31J / K \cdot \text{mol}R=8.31J/K⋅mol is the gas constant; T=273+25=298KT = 273 + 25 = 298KT=273+25=298K is the absolute temperature.
http://www.AssignmentExpert.com/
Need a fast expert's response?
and get a quick answer at the best price
for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!