Question #54034

Obtain the expectation value of the potential energy 2 2
2
1
V (x) = mw x of the onedimensional
harmonic oscillator in the first excited state
/ 2
1/ 2
1
2 2
2
( ) 2 a x ax e
a
x −
 

 

p
y

Expert's answer

Answer on Question #54034, Physics Quantum Mechanics

Obtain the expectation value of the potential energy 221V(x)=mwx221\mathrm{V}(\mathrm{x}) = \mathrm{mw}\mathrm{x} of the onedimensional harmonic oscillator in the first excited state/ 21/ 212 22( ) 2 a x axeax

Solution:

The expectation value of the potential energy


ψ1Vψ1=+ψ1(x)V(x)ψ1(x)dx=+a3/22π1/4xexp[a2x22]mω2x22a3/22π1/4xexp[a2x22]dx=2a3π+mω2x42exp[a2x2]dx=mω2a2π+(ax)4exp[a2x2]d(ax)=ξ=(ax)2dξ=2axd(ax)=2yξd(ax)=mω2a2π+ξ2exp[ξ]dξ2ξ=mω2a2π+ξ2exp[ξ]dξ2ξ=mω22a2π+ξ3/2exp[ξ]dξ=mω22a2πΓ(5/2)=mω22a2π3212Γ(1/2)=3mω28a2ππ=3mω28a2\begin{array}{l} \left\langle \psi_{1} \mid V \mid \psi_{1} \right\rangle = \int_{-\infty}^{+\infty} \psi_{1}(x) V(x) \psi_{1}(x) dx = \int_{-\infty}^{+\infty} \frac{a^{3/2} \sqrt{2}}{\pi^{1/4}} x \exp \left[ - \frac{a^{2} x^{2}}{2} \right] \frac{m \omega^{2} x^{2}}{2} \frac{a^{3/2} \sqrt{2}}{\pi^{1/4}} x \exp \left[ - \frac{a^{2} x^{2}}{2} \right] dx = \\ \frac{2a^{3}}{\sqrt{\pi}} \int_{-\infty}^{+\infty} \frac{m \omega^{2} x^{4}}{2} \exp \left[ - a^{2} x^{2} \right] dx = \frac{m \omega^{2}}{a^{2} \sqrt{\pi}} \int_{-\infty}^{+\infty} (a x)^{4} \exp \left[ - a^{2} x^{2} \right] d(a x) = \left| \begin{array}{l} \xi = (a x)^{2} \\ d \xi = 2 a x d(a x) = 2 \sqrt{y} \xi d(a x) \end{array} \right| \\ = \frac{m \omega^{2}}{a^{2} \sqrt{\pi}} \int_{-\infty}^{+\infty} \xi^{2} \exp [-\xi] \frac{d \xi}{2 \sqrt{\xi}} = \frac{m \omega^{2}}{a^{2} \sqrt{\pi}} \int_{-\infty}^{+\infty} \xi^{2} \exp [-\xi] \frac{d \xi}{2 \sqrt{\xi}} = \frac{m \omega^{2}}{2 a^{2} \sqrt{\pi}} \int_{-\infty}^{+\infty} \xi^{3/2} \exp [-\xi] d \xi = \\ \frac{m \omega^{2}}{2 a^{2} \sqrt{\pi}} \Gamma(5/2) = \frac{m \omega^{2}}{2 a^{2} \sqrt{\pi}} \cdot \frac{3}{2} \cdot \frac{1}{2} \cdot \Gamma(1/2) = \frac{3 m \omega^{2}}{8 a^{2} \sqrt{\pi}} \cdot \sqrt{\pi} = \frac{3 m \omega^{2}}{8 a^{2}} \end{array}


where Γ(ξ)\Gamma(\xi) is the Gamma-function, ψ1(x)=a3/22π1/4xexp[a2x22]\psi_{1}(x) = \frac{a^{3/2} \sqrt{2}}{\pi^{1/4}} x \exp \left[ -\frac{a^{2} x^{2}}{2} \right] is the wave function

Answer: ψ1Vψ1=3mω28a2\left\langle \psi_{1} \mid V \mid \psi_{1} \right\rangle = \frac{3 m \omega^{2}}{8 a^{2}}

http://www.AssignmentExpert.com/


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS