Question #55019

A synchronous satellite circles the earth eastward above the equator once every 24hour and stays over the same spot on the earth because the earth is rotating at the same rate. What is the orbital radius and the velocity of the synchronous satellite?

Expert's answer

Answer on question #55019, Physics / Quantum Mechanics

Question A synchronous satellite circles the earth eastward above the equator once every 24hour and stays over the same spot on the earth because the earth is rotating at the same rate. What is the orbital radius and the velocity of the synchronous satellite?

Solution Angular velocity of this satellite is

ν=2πT=2π86400s=0.0000727rad/s\nu=\frac{2\pi}{T}=\frac{2\pi}{86400\,s}=0.0000727rad/s

Centrifugal acceleration is equal to gravitational force:

v2rm=GmMr2\frac{v^{2}}{r}m=G\frac{mM}{r^{2}}

where v=νrv=\nu r is velocity, m is mass of satellite and M is mass of Earth.

ν2r=GMr2\nu^{2}r=G\frac{M}{r^{2}}

From here we can find radius of orbit

r3=GMν2r^{3}=\frac{GM}{\nu^{2}}

r=GMν23=6.671011610240.0000727234.23107mr=\sqrt[3]{\frac{GM}{\nu^{2}}}=\sqrt[3]{\frac{6.67\cdot 10^{-11}\cdot 6\cdot 10^{24}}{0.0000727^{2}}}\approx 4.23\cdot 10^{7}\,m

This is the distance the satellite needs to be from the center of the Earth. Subtracting the Earth s radius of 6.381066.38\cdot 10^{6} m we get radius of orbit 3.591073.59\cdot 10^{7} m. Velocity is

v=νr=0.00007274.231073075.21m/sv=\nu r=0.0000727\cdot 4.23\cdot 10^{7}\approx 3075.21\,m/s

http://www.AssignmentExpert.com/


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS