Question #120408

A grating of width 2cm is capable of resolving D1 and D2 lines of Sodium in the 3rd order. If the wavelength seperation of D1 and D2 lines is 6 Angstrom and average wavelenth of D1 and D2 lines is 5893 Angstrom. Then the number of lines on the grating?

Expert's answer

The condition for maxima for D1 (5890 Angstrom) and D2 (5896 Angstrom):


d=mλ=358931010=1.768106 m.d=m\lambda=3\cdot5893\cdot10^{-10}=1.768\cdot10^{-6}\text{ m}.

The number of lines is


N=x/d=0.021.7861010=11312.N=x/d=\frac{0.02}{1.786\cdot10^{-10}}=11312.

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS