Question #119370

Two plane plates of glass are in contact in one edge and are separated at a point 20 cm from that edge by a wire of diameter 0.05 mm. What will be the width between the consecutive dark interference fringes formed when light of wavelength 589nm falls normally on air film enclosed between the plates.

Expert's answer

As per the question,

distance between the glass plate (OA)=20cm

diameter of the wire (AB)=0.05mm

wavelength of light (λ)=589nm(\lambda)=589nm



angle (θ)=ABOA=0.005cm20cm=0.00025rad(\theta)=\frac{AB}{OA}=\frac{0.005cm}{20cm}=0.00025rad


Fringe width (β)=λ2θ(\beta)=\frac{\lambda}{2\theta}

=589.3nm2×0.00025rad=\frac{589.3nm}{2\times 0.00025rad}

=1.1786mm=1.1786mm


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS