Question #119767

Bi-prism is kept 10 cm away from the slit illuminated by monochromatic light of wavelength 5896Å. the width of the fringes obtained on screen placed at a distance of 90 cm from the biprism is( 9*10^-4)m. What is the distance between two coherent sources.

Expert's answer

As per the question,

distance (a1)=10cm(a_1)= 10cm

wavelength (λ)=5896A˚.(\lambda)=5896Å.

The width of the fringe obtained at the distance (a2)=90cm(a_2)=90cm

width of the fringe (β)=9×104m(\beta)=9\times10^{-4}m

distance between two co-herent source =?


D=a1+a2=10cm+90cm=100cmD=a_1+a_2= 10cm+90cm =100cm


(β)=λD2d\Rightarrow (\beta)=\frac{\lambda D}{2d}


2d=λDβ\Rightarrow 2d=\frac{\lambda D}{\beta}

2d=5896×1010×100×1029×104m\Rightarrow 2d =\frac{5896\times 10^{-10}\times 100 \times 10^{-2}}{9\times 10^{-4}}m

=0.655mm=0.655 mm


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS