Question #143156

 Amy measures the slant height of a cone-shaped cup and finds that it is 12 cm. The height is 10 cm. Determine the volume of water in the cup if Amy fills it to the top.


Expert's answer

Explanations & Calculations


  • If the radius of the base of the cone (the circle) is r, then considering a cross section of the cone through a diameter of the base circle, you can sense of a usage of Pythagoras theorem to find the radius (r) of the base.
  • Therefore,

r2+(10cm)2=(12cm)2r=122−102=211cm\qquad\qquad \begin{aligned} \small r^2+(10cm)^2 &= \small (12cm)^2\\ \small r&= \small \sqrt{12^2-10^2}\\ &= \small \bold{2\sqrt{11} cm} \end{aligned}

  • And the volume of a cone is given is

V=13πr2h\qquad\qquad \begin{aligned} \small V &= \small \frac{1}{3}\pi r^2h\\ \small \end{aligned}

  • Therefore knowing both r & h, the volume is

V=13×π×(211cm)2×10cm=460.767cm3\qquad\qquad \begin{aligned} \small V&= \small \frac{1}{3}\times\pi \times(2\sqrt{11}cm)^2\times10cm\\ \small &= \small \bold{460.767cm^3} \end{aligned}


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS