Question #246020

The pressure-volume correlation for a non-flow quasi-static process is given by P= (8-4V) b, where p is in bar, where V is in m3. If 140 kJ of work in supplied to the system, determine the final pressure and volume of the system. Take the initial volume as 0.6m3.

Expert's answer

Amount of work supplied to a closed system = 150 kJ

Initial volume 0.6 m²

Pressure-volume relationship, p = 8 - 4V


The work done during the process is given by;


W=V1V2pdVW =\int^{V_2}_{V_1} pdV


=1050.6V2(84V)dV=10⁵\int^{V_2}_{0.6} (8-4V)dV


=105[8V4×V22]0.6V=10⁵[8V-4×\dfrac{V²}2]^V_{0.6}


=105[8(V20.6)2(V220.62)]=105[8V24.82V22+0.72]=10[8V22V224.08]J= 10⁵ [8(V_2-0.6)-2(V_2²-0.6²)]\\ = 10⁵[8V_2-4.8-2V_2² +0.72]\\ = 10 [8V_2-2V_2²-4.08] J

But this work is equal to 150 x 10³ J as this work is supplied to the system

150×103=105(8V22V224.08)2V228V2+2.58=0\therefore\quad -150 × 10^3= 10⁵(8V_2-2V_2²-4.08)\\ 2V_{2} ^ 2 - 8V_{2} + 2.58 = 0


V2=8±644×2×2.584=8±6.5854=0.354m2V₂ =\dfrac{ 8± \sqrt{64-4×2×2.58}}4= \dfrac{ 8±6.585}4 = 0.354 m²


Positive sign is incompatible with the present problem, therefore it is not considered.


Therefore, Final Volume (V2) = 0.354m³

Final pressure (P2) = 84V8-4V = 8(4×0.354)8-(4 ×0.354) = 6.584 bar.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS