Question #245732

Solar radiation is incident on a semi-transparent body at a rate of 900 W/m2 . If 150 W/m2 of this incident radiation is reflected back and 225 W/m2 is transmitted across the body, determine the absorptivity of the body. 



Expert's answer

Given that;

Total incident radiation = 900 W/m²

Reflected Radiation = 150 W/m²

Transmitted Radiation = 225 W/m²


To Find;

Absorptivity (α\alpha) = ?


Total radiation = Reflected radiation + Transmitted radiation + Absorbed radiation


Absorbed radiation = 900−150−225900-150-225 = 525 W/m²


Absorptivity = Absorbed radiationTotal radiation\dfrac{\text{Absorbed radiation}}{\textsf{Total radiation}}


= 525900\dfrac{525}{900} = 0.583


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS