Question #144349

An adjustable monochromatic laser beam is directed at two slits spaced 0.400 mm apart. A screen 3 m away displays the interference pattern due to the diffraction of the beam by the two slits. If the laser wavelength is changed uniformly from 500 nm to 630 nm over 5 s, what is the speed of the first maximum intensity line from the center? Is it moving toward the center or away from the center?

Expert's answer

As per the given question,

Distance between the two slits (d)=0.4mm=4×104m(d)=0.4mm = 4\times 10^{-4}m

Distance between the slits and the screen (D)=3m(D)=3m

Initial wavelength (λi)=500nm=5×107m(\lambda_i)=500nm = 5\times 10^{-7}m

Final wavelength (λf)=630nm=6.3×107m(\lambda_f) =630nm = 6.3\times 10^{-7}m

Time (t)=3 sec

distance of the first maximum central intensity (yi)=nλiDd(y_i) = \frac{n \lambda_i D}{d}

Now, substituting the values, (yi)=5×107m×34×104m(y_i)=\frac{ 5\times 10^{-7}m\times 3}{4\times 10^{-4}}m

yi=3.75×103m\Rightarrow y_i=3.75\times 10^{-3}m

yi=3.65mm\Rightarrow y_i =3.65mm

Similarly,yf=6.3×107×34×104my_f=\frac{6.3\times 10^{-7}\times3}{4\times 10^{-4}}m

yf=4.724mmy_f=4.724mm

Hence, the speed of the first maximum intensity =4.7243.653m/s=\frac{4.724-3.65}{3}m/s

=0.358m/s=0.358m/s

It is moving away from the center, because the wavelength is increasing.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS