an object is 6cm from the wall using a concave mirror to project an image of that object. the image is 3times the size of the object. how far should the mirror be from the wall? what should its radius of curvature be?
m=3=−uv=−u−(6+u)u=3 cm
d=6+2u=12 cm
R2=−91+31R=9 cm
Need a fast expert's response?
Submit order
and get a quick answer at the best price
for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!
Learn more about our help with Assignments:
Optics