Question #143112

A tank containing a slab of glass 10cm thick of n=1.6 above this is a depth of 5cm of liquid of n=1.5 and upon this floats 5cm of water of n=4÷3. To an observer looking down form above what is the apparent position of the object at the bottom of the tank

Expert's answer

The apparent position of the object at the bottom of the tank:


D=(11μ1)t1+(11μ2)t2+(11μ3)t3D=(111.6)10+(134)5+(111.5)5D=6.67 cmD=\left(1-\frac{1}{\mu_1}\right)t_1+\left(1-\frac{1}{\mu_2}\right)t_2+\left(1-\frac{1}{\mu_3}\right)t_3\\D=\left(1-\frac{1}{1.6}\right)10+\left(1-\frac{3}{4}\right)5+\left(1-\frac{1}{1.5}\right)5\\D=6.67\ cm


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS