Question #113466

Geraldine uses a 439-nm coherent light source and a double slit with a slit separation of 26.0 μm to display three interference maxima on a screen that is 20.0 cm wide. If she wants to spread the three bright fringes across the full width of the screen, from a minimum on one side to a minimum on the other side, how far from the screen should she place the double slit?

Expert's answer

As per the given question,

wavelength of the wave (λ)=439nm(\lambda)=439nm

separation between the slit (d)=26μm(d)=26\mu m

width of the interference maxima =20.0 cm

Hence 20/2=10cm20/2=10cm

total number of interference maxima (m)=3

Let the initial distance between the slit and the screen is D

now, we know that y=mλDdy=\dfrac{m\lambda D}{d}

D=ydmλ=10×10−2×26×10−63×439×10−9=1.97m≃2mD=\dfrac{yd}{m\lambda}=\dfrac{10\times 10^{-2}\times 26\times 10^{-6}}{3\times 439\times10^{-9}}=1.97m \simeq 2m

Now, for the second case y=20,

m=3

(d)=26μm(d)=26\mu m

D=ydmλ=20×10−2×26×10−63×439×10−9=3.95m≃4mD=\dfrac{yd}{m\lambda}=\dfrac{20\times 10^{-2}\times 26\times 10^{-6}}{3\times 439\times10^{-9}}=3.95m \simeq 4m


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS