Question #112838

the magnifying glass is made of lenses of power +20D and -4D. if distance of distinct vision is 25cm. calculate the size of an object 2cm high seen through the magnifying glass

Expert's answer

As per the given question,

The power of the lenses are (P1)=+20D(P_1)=+20D and (P2)=4D(P_2)=-4D

distance of distinct vision (v) =25cm

The size of the object (ho)=2cm(h_o)=2cm

Let the focal length of the glasses are f1f_1 and f2f_2

We know that,

f1=1P1=10020=5cmf_1=\dfrac{1}{P_1}=\dfrac{100}{20}=5cm

Similarly,

f2=1P2=1004=25cmf_2=\dfrac{1}{P_2}=\dfrac{-100}{4}=-25cm

Now, combined focal length 1f=1f1+1f2=15125=425\dfrac{1}{f}=\dfrac{1}{f_1}+\dfrac{1}{f_2}=\dfrac{1}{5}-\dfrac{1}{25}=\dfrac{4}{25}

f=254f=\dfrac{25}{4}

Now, let the distance of object is u

1v1u=1f\Rightarrow \dfrac{1}{v}-\dfrac{1}{u}=\dfrac{1}{f}

1u=125425=325\Rightarrow \dfrac{1}{u}=\dfrac{1}{25}-\dfrac{4}{25}=\dfrac{3}{25}


So, u=253cmu=\dfrac{25}{3}cm

we know that,

hiho=vu\dfrac{h_i}{h_o}=\dfrac{-v}{u}

hi=25×3×225=6cmh_i=\dfrac{25\times 3\times 2}{25}=-6cm


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS