Question #113352

the image of a crayon appears to be 22.8 cm behind the surface of a convex mirror and is 3.38 cm tall. The mirrors focal length is 51.2 cm (a) how far in front of the mirror is the crayon positioned?

Expert's answer

As per the question,

Image position from the convex mirror (v)=22.8cm(v)=22.8cm

Height of the image (hi)=3.38cm(h_i)=3.38 cm

The mirror of the focal length (f)=51.2cm(f)=51.2cm

distance of the object from the convex mirror=?

Let it is at a distance u.

Now, applying the mirror formula,

1v+1u=1f\dfrac{1}{v}+\dfrac{1}{u}=\dfrac{1}{f}

1u=1f1v\Rightarrow \dfrac{1}{u}=\dfrac{1}{f}-\dfrac{1}{v}

1u=151.2122.8\Rightarrow \dfrac{1}{u}=\dfrac{1}{51.2}-\dfrac{1}{22.8}

u=41.10cm\Rightarrow u=-41.10cm

Height of the object

vu=hiho\dfrac{-v}{u}=\dfrac{h_i}{h_o}

ho=uv×hi=41.1022.8×3.38cm=6.084cmh_o=-\dfrac{u}{-v}\times h_i=\dfrac{41.10}{22.8}\times 3.38 cm=6.084cm


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS