Question #113208

A ray of light hits a glass pane with 60o angle of incidence. The pane is 5 mm thick, with index of refraction 1.54. Light is reflected by a mirror that is in contact with the back of the pane. By how much is the beam laterally displaced with respect to the return path if the pane is removed?

Expert's answer

As per the question,

Angle of incidence of the light beam(i)=60(i)=60^\circ

Thickness of the pane (t)=5mm=5×103m(t)=5mm =5\times 10^{-3}m

refractive index of the pane (n)=1.54(n)=1.54

Let the angle of refraction is =r,

sin(i)/sin(r)=μ\sin (i)/\sin(r)=\mu

sin(r)=sin(60)1.54=(3)2×1.54=34\Rightarrow \sin (r)=\dfrac{\sin(60^\circ)}{1.54}=\dfrac{\sqrt(3)}{2\times 1.54}=34^\circ

Now, lateral displacement of the beam of light =tcos(r)sin(ir)=\dfrac{t}{\cos(r)}\sin(i-r)

=5×103sin(6034)cos(34)=2.6mm=\dfrac{5\times 10^{-3}\sin(60^\circ-34^\circ)}{\cos(34^\circ)}=2.6mm


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS