Question #102515

A grating has 10,000 lines per cm. Calculate the maximum number of principal maxima that can be formed for light of wavelength 487 nm.

Expert's answer

The distance between slits is 110000=104cm=106cm\dfrac{1}{10000}=10^{-4}cm=10^{-6}cm

Once a value for the diffraction grating’s slit spacing d has been determined, the angles for the sharp lines can be found using the equation

dsinθ=mλdsin\theta=m\lambda

where θ\theta is angle between normal and maximum direction; m is number of principal maxima;

λ=487nm is wavelength. Therefore

m=dsinθ/λm=dsin\theta/\lambda


Using the properties of sine function

sinθ1sinθ⪕1


Hence

mdλ=106487×109=2.053m⪕ ​ \dfrac{d }{\lambda} =\dfrac{10^{-6}}{487\times 10^{-9}}=2.053 ​


As result get the maximum number of principal maxima is equal to 2.



Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS