Question #102486

The illustration shows a lamp and a candle illuminating a screen positioned between them. If the lamp is moved to a distance r = 1.02 m, how much brighter must the lightbulb be than the candle to have the same illuminance on the screen?

Expert's answer

I2I1=r22r12=1.0220.342=9\frac{I_2}{I_1}=\frac{r_2^2}{r_1^2}=\frac{1.02^2}{0.34^2}=9


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS