Question #102459

An extended source of light whose linear dimension is 0.3 mm is used in Young’s double slit experiment. Calculate the maximum separation between the slits for which interference pattern will be observable if the wavelength of light is 580 nm and separation between the source and the slits is 0.50 m.

Expert's answer

In YDSE condition for maximum is

dsinθ=λdsin\theta=\lambda , where d is the separation between the slits

dd =λ/sinθ=\lambda/sin\theta

d=λd=\lambda* D/xD/x

d=0.581060.5/0.0003=0.97103m=0.97mmd=0.58*10^{-6}*0.5/0.0003=0.97*10^{-3}m = 0.97 mm




Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS