Question #102425

A grating has 10,000 lines per cm. Calculate the maximum number of principal maxima that can be formed for light of wavelength 487 nm.

Expert's answer

Solution. The distance between slits is 


d=1cm10000=104cm=106md=\frac {1cm}{10000}=10^{-4}cm=10^{-6}m

Once a value for the diffraction grating’s slit spacing d has been determined, the angles for the sharp lines can be found using the equation


dsinθ=mλd sin\theta =m\lambda

where Θ is angle between normal and maximum direction; m is number of principal maxima; λ=487nm is wavelength. Therefore


m=dsinθλm=\frac{d sin\theta}{\lambda}

Using the properties of sine function


sinθ1sin\theta \eqslantless 1

Hense


mdλm\eqslantless\frac{d }{\lambda}

dλ=106487×109=2.053\frac{d }{\lambda} =\frac{10^{-6}}{487\times 10^{-9}}=2.053

As result get the maximum number of principal maxima is equal to 2.


Answer. 2.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS