Question #102423

A wedge shaped film has refractive index 1.34 and thickness of extreme sides 0 (zero) and t. If a light of wavelength 492 nm is incident normally on it and 20 fringes are obtained, determine t.

Expert's answer

2tn2sin2iλ2=mλ2t\sqrt{n^2-\sin^2i}-\frac{\lambda}{2}=m\lambda


2tnλ2=mλ2tn-\frac{\lambda}{2}=m\lambda

t=(mλ+λ2)2n=(20492109+4921092)21.34=3.76106m=3.76μmt=\frac{(m\lambda+ \frac{\lambda}{2})}{2n}=\frac{(20\cdot 492\cdot 10^{-9}+ \frac{492\cdot 10^{-9}}{2})}{2\cdot 1.34}=3.76\cdot 10^{-6} m=3.76\mu m








Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS