Question #92135
Fielder ‘F’ threw a cricket ball at a constant speed of 15 m/s and hit the stumps from a distance 30 m. The batsman ‘B’ was 15 m from the stumps and had an initial speed of 6 m/s when ‘F’ threw the ball. If ‘B’ ran with an acceleration of 1.0 m/s2, determine if ‘B’ would be ‘run out’.?
1
Expert's answer
2019-07-29T08:25:31-0400

The time of motion of a cricket ball

t=Sv=30m15m/s=2st=\frac{S}{v}=\frac{30\:\rm{m}}{15\:\rm{m/s}}=2\:\rm{s}

The distance traveled by the batsman ‘B’ whithin 2 s

d=vit+at22d=v_it+\frac{at^2}{2}

=6m/s×2s+1.0m/s2×(2s)22=14m<15m=6\:\rm{m/s}\times 2\:\rm{s}+\frac{1.0\:\rm{m/s^2}\times (2\:\rm{s})^2}{2}=14\:\rm{m}<15\:\rm{m}

Therefore, the batsman ‘B’ would be ‘run out’.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

Assignment Expert
30.07.19, 15:45

Dear apon, You're welcome. We are glad to be helpful. If you liked our service please press like-button beside answer field. Thank you!

apon
29.07.19, 17:10

Thank you

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS