Question #92101
An 8.5x10^2 kg elevator is pulled up 32.0m at a constant velocity of 1.4m/s. Calculate the power output of the motor.
1
Expert's answer
2019-07-29T08:24:57-0400
Power=Work  doneTime=mght=mgv{\rm{Power}}=\frac{\rm{Work\;done}}{\rm{Time}}=\frac{mgh}{t}=mgv

=8.5×102kg×9.8N/kg×1.4m/s=11662W=8.5\times 10^2\:\rm{kg}\times 9.8\:\rm{N/kg}\times 1.4\:\rm{m/s}=11662\:\rm{W}


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS