Question #92100
Calculate the power of a pump which lifts 500kg of water through a vertical height of 400cm in 5sec (assume g to be 10 m/s).
1
Expert's answer
2019-07-29T08:24:33-0400

Work must be done

W=mghW=mgh

Power it is

P=WtP=\frac{W}{t}

So, The power of pump

P=mghtP=\frac{mgh}{t}

Calculating

P=5004105=4(kW)P=\frac{500\cdot 4\cdot 10}{5}=4 (kW)


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS