Question #170350

A man is walking over a dome of 10 m in radius. how far can he descend from the dome without slipping? take the coefficient of friction between the surface of the dome and the shoe of the man 0.6.


Expert's answer

Explanations & Calculations


  • Refer to the sketch attached
  • Consider a situation when the person is at an arbitrary point on the dome as shown & write equations for his equilibrium.


  • The contact force on him at that point from the dome

R=mgcos⁡θ\qquad\qquad \begin{aligned} \small R&= \small mg\cos\theta \end{aligned}

  • The person can safely descend some distance down until the component of his weight becomes equal to the maximum static friction available at that point.


  • Then,

fs.max≥mgsin⁡θμR≥mgsin⁡θμ⋅mgcos⁡θ≥mgsin⁡θtan⁡θ≤μθ≤tan⁡−1(0.6)≤30.960\qquad\qquad \begin{aligned} \small f_{s.max}&\geq\small mg\sin\theta\\ \small \mu R&\geq \small mg\sin\theta\\ \small \mu\cdot mg\cos\theta&\geq\small mg\sin\theta \\ \small \tan\theta&\leq\small \mu\\ \theta&\leq\small \tan^{-1}(0.6)\\ &\leq\small 30.96^0 \end{aligned}

  • As mentioned above he can safely come down up to a maximum angle of 30.96 degrees from the verticle
  • Then

θmax=30.960=0.540rad\qquad\qquad \begin{aligned} \small \theta _{max}&= \small 30.96^0=0.540rad \end{aligned}

  • The distance he can come down is (distance measured from the top of the dome)

S=rθ=10m×0.540=5.4 m\qquad\qquad \begin{aligned} \small S&= \small r\theta\\ &= \small 10m\times 0.540\\ &= \small \bold{5.4\,m} \end{aligned}


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS