Question #87322

The polarisability of a given material is 1.0×10-⁴0 C²mN-¹. Determine it's dielectric constant if the number of molecules in 1 m³ volume of the material is 5.0×10²⅝.

Expert's answer

Definition of polarizability:


p=αE,α=1⋅10−40C2mN−1p=\alpha E, \qquad \alpha=1\cdot 10^{-40} C^2mN^{-1}

where p is dipole moment of one molucule and E is electric field.

Polarization per unit volume is P=N⋅p=NαE=ε0Nαε0E, N=5⋅1025m−3P=N\cdot p = N\alpha E = \varepsilon_0 \frac{N\alpha}{\varepsilon_0} E, \, N=5\cdot 10^{25} m^{-3} is number of molecules per unit volume, ε0=8.854⋅10−12C2m−2N−1\varepsilon_0=8.854\cdot 10^{-12} C^2 m^{-2}N^{-1} is  electric constant.

Therefore, the dielectric constant

ε=1+5⋅1025⋅1⋅10−408.854⋅10−12=1.00056\varepsilon=1+\frac{5\cdot 10^{25} \cdot1\cdot 10^{-40} }{8.854\cdot 10^{-12}}=1.00056


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS