Answer to Question #82732, Physics / Electromagnetism
A mild steel ring having a cross sectional area of 500mm2 and a mean circumference of 400mm has a coil of 200 turns wound uniformly around it. Calculate
a. The reluctance of the ring.
Solution.
The reluctance:
R=Aμμ0L
where
L=400mm=0.4mA=500mm2=5⋅10−4m2μ0=4π⋅10−7N/A2μ=1500 for mild steelAnswer:
R=5⋅10−4⋅4π⋅10−7⋅15000.4=42.44H−1
b. The current required to produce a flux of 800μWb in the ring.
Solution.
The current:
I=Aμ0nΦ
where
Φ=800μWb=8⋅10−4Wb
Answer to Question #82732, Physics / Electromagnetism
n=200 turns
Answer:
I=5⋅10−4⋅4π⋅10−7⋅2008⋅10−4=6.366⋅103A
Answer provided by https://www.AssignmentExpert.com