Answer on Question #82351, Physics / Electromagnetism
Question:
A solenoid coil has 104 turns of fine insulated conducting wire. The main cross sectional area of the coil is 4000m2. The magnetic field through the coil changes at a uniform rate of 0.8T to -0.4T in a time of 3s. If the circuit resistance of the coil is 12ohms. Calculate (1), the charge made to pass a cross section of the circuit. (2), the average current (3), the instantaneous current when the magnetic field is zero
Solution:
In accordance with Faraday's law E=dtdΦ and the current I=RE. Then
q=∫Idt=∫RdtdΦdt=RΔΦ=R(B1−B2)SN, respectively q=121.2⋅4000⋅104=4MC.
Again the current I=RE=τRΔBSN=361.2⋅4000⋅104=1.33MA, this value is the average and the instantaneous current, simultaneously.
The answer:
The charge q=121.2⋅4000⋅104=4MC
The current I=RE=τRΔBSN=361.2⋅4000⋅104=1.33MA
Answer provided by https://www.AssignmentExpert.com