Answer on Question #82350, Physics / Electromagnetism
Question:
Find magnitude of charge passing through coil when area is 5∗103m2, number of turns is 10, and resistance is 10 ohms with its plane at right angles to a uniform magnetic field B=0.08T
Solution:
In accordance with Faraday's law E=dtdΦ and the current I=RE. Then
q=∫Idt=∫RdtdΦdt=RΔΦ=RBSN, respectively q=100.08⋅5⋅103⋅10=400(C).
The answer:
q=RBSN=400C
Answer provided by https://www.AssignmentExpert.com