Answer on Question #82168 – Physics – Electromagnetism
A proton is located at y=0.06m and has a velocity of 5⋅106m/s in the +x direction while an electron is located at x=0.08m and has a velocity of 7⋅106m/s in the +y direction. What is the magnetic field generated by these two charges at the origin (magnitude and direction)?
Solution.
The magnetic field is:
B=4πμ0r3q[vr]
For proton:
B1=10−7⋅0.0621.6⋅10−19⋅5⋅106=2.22⋅10−17T/m
For electron:
B2=10−7⋅0.0821.6⋅10−19⋅7⋅106=1.75⋅10−17T/m
The resulting field:
B=B1+B2=2.22⋅10−17+1.75⋅10−17=3.97⋅10−17T/m
If we look at xy -plane from top then the resulting field is directed from us.
Answer provided by www.AssignmentExpert.com