Answer to Question #82537, Physics / Electromagnetism
Measure how high you can jump on Earth. From that you can calculate the kinetic energy you had when you started the jump. Use this kinetic energy and the general form of gravitational potential energy to determine how high you could jump on Mars.
Solution.
By the Law of conversation of energy, the kinetic energy I had when I started the jump on Earth is:
E=2mv2=mgh
where h is height of jumping, v is speed at the start of jumping.
Let h=1m,m=90kg
Then:
E=90⋅9.8⋅1=882J
Using the general form of gravitational potential energy in case of Mars:
E=GrMm−Gr1Mm
where G is gravitational constant, M is mass of Mars, R is radius of Mars, h1 is height of jumping on Mars, H is my height.
G=6.67⋅10−11N⋅m2/kg2M=6.42⋅1023kgr1 is the distance between centres of Mars and body at the height of jumping, r is the distance between centres of Mars and body at the start of jumping.
r1=R+h1+H/2r=R+H/2R is radius of Mars
R=3389.5⋅103mAnswer to Question #82537, Physics / Electromagnetism
Then:
E=GR+H/2Mm−GR+h1+H/2MmE=G(R+2H)(R+h1+H/2)Mmh1
Since (h1+H/2) is much less than:
E=GR2Mmh1
So, height of jumping on Mars:
h1=GMmER2
Answer:
h1=6.67⋅10−11⋅6.42⋅1023⋅90882⋅(3389.5⋅103)2=3853.92610133.042=2.63m
Answer provided by https://www.AssignmentExpert.com