Question #105245

Two charges, magnitude + 2 x 10-6 C each are 60cm apart. Find the magnitude of the force exerted by these charges on a third charge of magnitude + 4 x 10-6 C that is 50 cm away from each of the first two charges.

Expert's answer

Solution. Since charges of the same sign, two charges repel the third with the forces F1 and F2 equal in absolute value



According to the conditions of the problem r=0.6m; r1=r2=0.5m; q1=q2=2x10-6С; q3=4x10-6C.



F1=F2=kq1q3r12=kq2q3r22=9×109×2×106×4×1060.52=0.288NF_1=F_2=\frac{kq_1q_3}{r_1^2}=\frac{kq_2q_3}{r_2^2}=\frac{9\times10^9\times 2\times 10^{-6}\times 4\times 10^{-6}}{0.5^2}=0.288N

The angle between the vectors is equal to the angle ACB. Therefore, the resulting force is


F=F1+F2\vec{F}=\vec{F_1}+\vec{F_2}

Using the cosine theorem the magnitude of the resulting force


F2=F12+F222F1F2cos(1800ACB)F^2=F_1^2+F_2^2-2F_1F_2cos(180^0-∠ACB)F=F12+F222F1F2cos(1800ACB)=2F12+2F12cosACBF=\sqrt{F_1^2+F_2^2-2F_1F_2cos(180^0-∠ACB)}=\sqrt{2F_1^2+2F_1^2cos∠ACB}

F=F12+2cosACBF=F_1\sqrt{2+2cos∠ACB}

Using the cosine theorem for ∆ABC get


r2=r12+r222r1r2cosACBr^2=r_1^2+r_2^2-2r_1r_2cos∠ACBcosACB=r12+r22r22r1r2=0.52+0.520.622×0.5×0.5=0.28cos∠ACB=\frac{r_1^2+r_2^2-r^2}{2r_1r_2}=\frac{0.5^2+0.5^2-0.6^2}{2\times0.5\times0.5}=0.28

As result


F=0.2882+2×0.28=0.4608NF=0.288\sqrt{2+2\times 0.28}=0.4608N

Answer. 0.4608N






Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS