Question #227140

Two athletes a and b set off from the same point but in opposite directions at a constant speed around a track of circumference 400m.if they meet after 50 s and the speed of a is 1.5 times the speed of b.calculate the speed of each


Expert's answer

Let the speed of athlete B is vv, then speed of of athlete A is 1.5v1.5v. We get

l=vAt+vBt=2.5vtl=v_At+v_Bt=2.5vt

Hence,

v=l/2.5t=400 m/(2.5∗50 s)=3.2 m/sv=l/2.5t=400\:\rm m/(2.5*50\: s)=3.2\: m/s

Finally

vB=3.2 m/svA=1.5∗3.2 m/s=4.8  m/sv_B=3.2\: {\rm m/s}\\ v_A=1.5*3.2\: \rm m/s=4.8\:\ m/s


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS