Question #154147

You are dragging a heavy box with a mass of 90.0 kg across the floor at a constant velocity with a horizontal force of 300.0 N. a) Calculate uk b) A friend tries to assist you by pushing up on the box with a force of 100.0 N (up) . How much less force will you need to exert to keep the box moving at a constant velocity ? 


Expert's answer

a)

F=ukmg,F=u_k mg,

uk=Fmg=30090⋅10=0.33.u_k=\frac{F}{mg}=\frac{300}{90\cdot 10}=0.33.

b)

∆F=F−F′=ukmg−uk(mg−F1)=ukF1=0.33⋅100=33 N.∆F=F-F^{'}=u_k mg-u_k(mg-F_1)=u_k F_1=0.33\cdot 100=33~N.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS