Question #108762

A small ball is released from rest and falls on the horizontal platform which is

descending with a constant speed 7 1ms-1 .Given that the ball is 12m above the

platform at the instant of release. Calculate the time that elapses before the ball

hits the plat form.

Expert's answer

As per the given question,

Initial height from the floor of the platform (h1)=12m(h_1)=12m

Speed of the platform (v)=71m/sec(v)=71 m/sec

Let after time t, both will be at the same height,

Hence, distance covered by the platform in t time is x,

x=71×tx=71\times t

Now, height covered by the ball in the same time t will be,

12+x=ut+gt2212+x=ut+\dfrac{gt^2}{2}

here the initial velocity of the ball is u and g is the gravitational acceleration,

g=9.8m/sec2g= 9.8 m/sec^2

now substituting the values in the above,

12+71t=0+9.8×t2212+71t=0+\dfrac{9.8\times t^2}{2}

⇒12+71t=4.9t2\Rightarrow 12+71t=4.9t^2

⇒4.9t2−71t−12=0\Rightarrow 4.9t^2-71t-12=0

we know that, if ax2+bx+c=0ax^2+bx+c=0

x=−b±b2−4ac2ax=\dfrac{-b\pm\sqrt{b^2-4ac}}{2a}

Hence

t=71±712+4×4.9×122×4.9t=\dfrac{71\pm\sqrt{71^2+4\times 4.9\times12}}{2\times 4.9}


t=71±72.639.8t=\dfrac{71\pm 72.63}{9.8}

We know that time, never can be negative, hence leaving the negative value.

t=71+72.639.8=14.65sect=\dfrac{71+72.63}{9.8}=14.65 sec



LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS