Question #172842

If X is normally distributed with mean 150.3cm and variance 25. Find the probability that X is more than 10cm difference from the mean


Expert's answer

X∼N(μ,σ2)X\sim N(\mu, \sigma^2 )

Given μ=150.3,σ2=25\mu=150.3, \sigma^2=25


P(X<140.3)=P(Z<140.3−150.325)P(X<140.3)=P(Z<\dfrac{140.3-150.3}{\sqrt{25}})

=P(Z<−2)≈0.022750=P(Z<-2)\approx0.022750


P(X>160.3)=1−P(X≤160.3)P(X>160.3)=1-P(X\leq 160.3)

=1−P(Z≤160.3−150.325)=1−P(Z≤2)=1-P(Z\leq \dfrac{160.3-150.3}{\sqrt{25}})=1-P(Z\leq 2)

≈0.022750\approx0.022750

P(difference>10)P(difference>10)

=P(X<140.30)+P(X>160.3)=P(X<140.30)+P(X>160.3)

≈0.022750+0.022750=0.0455\approx0.022750+0.022750=0.0455

Check

σ=25=5\sigma=\sqrt{25}=5

10=2σ10=2\sigma

By the 68–95–99.7 rule


P(μ−2σ≤X≤μ+2σ)≈0.9545P(\mu-2\sigma\leq X\leq \mu+2\sigma)\approx0.9545

P(difference>10)≈1−0.9545=0.0455P(difference>10)\approx1-0.9545=0.0455



LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS