Question #302071

Mark is shopping for a new mobile phone. The


probability that someone buys Oppo is 25%,


Huawei is 20%, Vivo is 10%, both Oppo and


Vivo is 5%, both Oppo and Huawei is 7%,


both Vivo and Huawei is 3%, and of the three


brands is 2%. What is the probability that


Mark buys Oppo or Huawei?


Expert's answer


Let OO denote the event "buy Oppo", HH denote the event "buy Huawei,"

VV denote the event "buy Vivo".


P(O)=0.25,P(H)=0.20,P(V)=0.10P(O)=0.25, P(H)=0.20, P(V)=0.10

P(OV)=0.05,P(OH)=0.07,P(O\cap V)=0.05, P(O\cap H)=0.07,

P(HV)=0.03,P(OHV)=0.02P(H\cap V)=0.03,P(O\cap H\cap V)=0.02

The probability that Mark buys Oppo or Huawei is


P(OH)=P(O)+P(H)P(OH)P(O\cup H)=P(O)+P(H)-P(O\cap H)

=0.25+0.200.07=0.38=0.25+0.20-0.07=0.38

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS