Question #89863
3025 grams of benzaidehyde CHICHO) reacts with 96213 mL of Oxygen ges at a pressure of 3 atm and a amperabure ofl 30 degrees celsius. Deine the amount of products
Determine the volume of the products produced if the products are brought to STP
1
Expert's answer
2019-05-20T08:25:10-0400

96213 mL = 0.096213 m3

3 atm = 303975 Pa

30 deg C = 303.15 K


The equation of the reaction (combustion) between benzaldehyde and oxygen is following:

C6H5CHO + 8 O2 = 7 CO2 + 3 H2O

The amount of benzaldehyde:

n(C6H5CHO)=m(C6H5CHO)M(C6H5CHO)=3025g106gmol=28.54moln(C_6H_5CHO) = \frac {m(C_6H_5CHO)}{M(C_6H_5CHO)} = \frac{3025 g}{106 \frac{g}{mol}} = 28.54 mol

The amount of oxygen can be found using ideal gas law pV=nRT:

n(O2)=pVRT=303975Pa0.096213m38.314Jmol1K1303.15K=11.60moln(O_2) = \frac{pV}{RT} = \frac {303975 Pa \cdot 0.096213 m^3}{8.314 J\cdot mol^{-1} \cdot K^{-1} \cdot 303.15 K} = 11.60 mol

Looking at reaction stoichiometry one can conclude that benzaldehyde is in excess compared to oxygen. Calculating the amount of benzaldehyde reacted with given amount of oxygen:

n(react.C6H5CHO)=18n(O2)=1811.60mol=1.45moln(react. C_6H_5CHO) = \frac {1}{8} n(O_2) = \frac {1}{8} \cdot 11.60 mol = 1.45 mol

The amount of CO2 formed is:

n(CO2)=7n(react.C6H5CHO)=71.45mol=10.15moln(CO_2) = 7n(react.C_6H_5CHO) = 7 \cdot 1.45 mol = 10.15 mol

The amount of H2O formed is:

n(H2O)=3n(react.C6H5CHO)=31.45mol=4.35moln(H_2O) = 3n(react.C_6H_5CHO) = 3 \cdot 1.45 mol = 4.35 mol

The remnant of benzaldehyde is:

n(remn.C6H5CHO)=n(C6H5CHO)n(react.C6H5CHO)=28.54mol1.45mol=27.09moln(remn. C_6H_5CHO) = n(C_6H_5CHO) - n(react.C_6H_5CHO) = 28.54 mol - 1.45 mol = 27.09 mol

From three products of the reaction only CO2 is a gas at STP, thus calculating volume of CO2 using ideal gas law:

V(CO2)=nRTp=10.15mol8.314Jmol1K1273.15K101325Pa=0.227m3=227LV(CO_2) = \frac {nRT}{p} = \frac {10.15 mol \cdot 8.314 J \cdot mol^{-1} \cdot K^{-1} \cdot 273.15 K}{101325 Pa} = 0.227 m^3 = 227 L


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS