You need to make an aqueous solution of 0.145 m iron(lI) chloride for an experiment in lab, using a 200 grams of water. How much solid iron(II) chloride should you add?y
Expert's answer
Since m(H2O) = 200 g, Vsol ≈ 200 mL = 0.2 L.
n(FeCl2) = C(FeCl2) × V(FeCl2) = 0.145 M × 0.2 L = 0.029 mol.
Finding a professional expert in "partial differential equations" in the advanced level is difficult.
You can find this expert in "Assignmentexpert.com" with confidence.
Exceptional experts! I appreciate your help. God bless you!