Question #233809

When the front of a 5 m long bus traveling at constant speed of 20 m/s is 55 m away from an intersection, the traffic light turns yellow. It will take 3 s before the traffic light turns red. The driver’s reaction time is 0.25 s. The bus can accelerate up to 2 m/s2 or slow down at a maximum rate of 4.3m/s2. The intersection is 22 m wide. Figure out whether the driver should step on the brakes or gas pedal by getting the total distance covered when they accelerate and when they slow down. 


Expert's answer

Stopping distance


d=2022(4.3)=46.51 md=\frac{20^2}{2(4.3)}=46.51\ m

Distance through intersection


D=55+22+5=82 mD=55+22+5=82\ m

s=20(3−0.25)+0.5(2)(3−0.25)2=62.6 ms=20(3-0.25)+0.5(2)(3-0.25)^2=62.6\ m

Therefore, the driver must step on the brakes; because he or she cannot drive

the required 82 meters in 2.75 s.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS