Question #125929

Reggie is in a boat on the south shore of a river that is 925 m wide. He starts his boat moving exactly north at a constant speed of 3.05 m/s. However, Reggie does not take into account a strong current in the river moving east at 1.20 m/s. By the time Reggie crosses the river, how far to the east have he and his boat drifted?

Expert's answer

First, let's calculate the time, required to cross the river. If Reggie approaches the opposite shore with speed 3.05 m/s, he will cover the distance of 925 m in the following amount of time:


t=925m3.05m/s≈303.28st = \dfrac{925m}{3.05m/s} \approx 303.28 s

If his side speed is 1.20 m/s, then, during this time he will find himself


L=1.20m/s⋅303.28s=363.94mL = 1.20m/s\cdot 303.28s = 363.94m

to the East from the point of departure.

Answer. 363.94m.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS