Question #125879

2. A load of 50 kg is applied to the lower end of a steel rod 80 cm long and 0.6 cm in diameter. How much will the rod stretch? Y = 190 GPa for steel.

Expert's answer

The stretch of a rod is given by the following expression:


ΔL=FLAY\Delta L = \dfrac{FL}{AY}

where F=mgF = mg is the force applied to the lower end of the steel rod, L=80cm=0.8mL = 80cm = 0.8m is the length of the rod, A=πd2/4A = \pi d^2 /4 is a cross-section area of the rod and Y=190×109PaY = 190\times 10^{9}Pa is the Young modulus. Thus, obtain:

ΔL=FLAY=4mgLπd2Y=4⋅50⋅9.8⋅0.8π⋅0.0062⋅190⋅109≈0.073mm\Delta L = \dfrac{FL}{AY} = \dfrac{4mgL}{\pi d^2Y} = \dfrac{4\cdot 50\cdot 9.8\cdot 0.8}{\pi\cdot 0.006^2\cdot 190\cdot 10^9} \approx 0.073mm

Answer. 0.073mm.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS