Question #125885
5. At a given time a shaft is rotating 50 rpm about a fixed axis, 20 s later it is rotating 1050 rpm. Solve its angular acceleration
1
Expert's answer
2020-07-14T08:54:40-0400

ω1=2πν1=2π5060=5.23rad/s\omega_1=2\pi\nu_1=2\pi\cdot\frac{50}{60}=5.23rad/s


ω2=2πν2=2π105060=109.9rad/s\omega_2=2\pi\nu_2=2\pi\cdot\frac{1050}{60}=109.9rad/s


ϵ=ΔωΔt=109.95.2320=5.23rad/s2\epsilon=\frac{\Delta\omega}{\Delta t}=\frac{109.9-5.23}{20}=5.23rad/s^2 Answer.















Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS