Question #106342

The 25kg box is stationary on a horizontal surface

lies. Push 75N from the side to move the box

required. Once you move out of the place, continue regular

you need to constantly push it at 60N to reach the top speed. Boxes and

static and kinetic friction between the horizontal surfaces

Find the coefficients.

Expert's answer

μs=7525⋅9.8=0.306\mu_s=\frac{75}{25\cdot 9.8}=0.306

μk=6025⋅9.8=0.245\mu_k=\frac{60}{25\cdot 9.8}=0.245


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS