Answer on Question #69262, Physics / Optics
An astronomical telescope is used in normal adjustment when looking at the moon. If the objective has f1=60cm and that of the eye piece is f2=1cm. Suppose the moon has a diameter of 4.50*10^6m and the distance of the moon from the earth is 4.84*10^8m, find the angle of the image of the moon that is subtended by the astronomers eyes.
Find: β - ?
Given:
f1=60cm
f2=1cm
D=4.50×10⁶ m
a=4.84×10⁸ m
Solution:
Angular diameter of the Moon:
where D is the diameter of the observed object, a is the distance of the observed object from the observer
Of (1) ⇒ α=0.533°
Magnification of the telescope:
where is the focal length of objective, is the focal length of eye piece, is the angular diameter of the observed object, is the angular diameter of the observed object in the telescope
Of (2) ⇒ β = f₁/f₂ α (3)
Of (3) ⇒ β=31.98°
Answer:
31.98°
Answer provided by https://www.AssignmentExpert.com