Question #68639

An object placed in front of a convex mirror of radius 40cm produces an erect image which is one-sixth the size of the object. How far is the object from the mirror?

Expert's answer

Answer on Question 68639, Physics, Optics

Question:

An object placed in front of a convex mirror of radius 40 cm40~\mathrm{cm} produces an erect image which is one-sixth the size of the object. How far is the object from the mirror?

Solution:

We can find the position of the object from the mirror equation:


1do+1di=1f,\frac{1}{d_o} + \frac{1}{d_i} = -\frac{1}{f},


here, dod_o is the distance from the object to the mirror, did_i is the distance from the image to the mirror and ff is the focal length (since we have the convex mirror, the focal length will be with sign minus).

By the definition, the focal length of the curved mirror is half a radius of curvature:


f=R2.f = \frac{R}{2}.


Substituting ff into the mirror equation we get:


1do+1di=2R.\frac{1}{d_o} + \frac{1}{d_i} = -\frac{2}{R}.


From the initial condition of the question we know that the size of the image is one-sixth the size of the object:


hi=16ho.h_i = \frac{1}{6} h_o.


Also, we know that:


hiho=dido=16.\frac{h_i}{h_o} = \frac{-d_i}{d_o} = \frac{1}{6}.


From this equation we can express dod_o in terms of did_i:


do=6di.d_o = -6 d_i.


Let's first substitute dod_{o} into the mirror equation and find the distance from the image to the mirror:


16di+1di=2R,- \frac {1}{6 d _ {i}} + \frac {1}{d _ {i}} = - \frac {2}{R},56di=2R,\frac {5}{6 d _ {i}} = - \frac {2}{R},di=5R12=540 cm12=16.6 cm.d _ {i} = - \frac {5 R}{12} = - \frac {5 \cdot 40 \text{ cm}}{12} = - 16.6 \text{ cm}.


The sign minus indicates that the image is located behind the mirror.

Finally, using the same mirror equation we can find the distance from the object to the mirror:


1do=2R1di,\frac {1}{d _ {o}} = - \frac {2}{R} - \frac {1}{d _ {i}},do=1240 cm116.6 cm=97.6 cm.d _ {o} = \frac {1}{- \frac {2}{40 \text{ cm}} - \frac {1}{- 16.6 \text{ cm}}} = 97.6 \text{ cm}.


Answer:


do=97.6 cm.d _ {o} = 97.6 \text{ cm}.


Answer provided by https://www.AssignmentExpert.com

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS