Answer on Question #69251, Physics / Optics
Question. A concave lens of f=50cm is made of material of nr for red lights is 1,640 and nb for blue light is 1,658. It is then combined with a convex lens of dispersive power 0,0172 to form an achromatic doublet, determination the focal length of the achromatic lens.
Given.
focal length of concave lens: f1=−50cm=−0.5m;
refractive index for red lights: nr=1,640;
refractive index for blue lights: nb=1,658;
dispersive power of a convex lens: ω2=0.0172.
Find.
focal length of the achromatic lens: f.
Solution.
In accordance with the conditions for achromatic doublet of two lens
P=P1+P2;ω1P1+ω2P2=0,
where P – optical power of the achromatic doublet; P1=f11,P2=f21 – optical power of the first and second lens; ω1,ω2 – dispersive power of the first and second lens.
The expression for dispersive power of the material of the thin lens
ω1=n−1nb−nr.
Generally, n is replaced by the mean value of nb and nr which is
n=2nb+nr.
Then
ω1/f1+ω2/f2=0,f1ω1=−f2ω2,f2=−ω1ω2f1=−n−1nb−nrω2f1=−nb−nrω2(n−1)f1=−nb−nrω2(2nb+nr−1)f1=−n−1ω2ω1(n−1)f1=−n−2ω2ω2(n−1)f1=−2(nb−nr)ω2(nb+nr−2)f1=−2(1,658−1,640)0,0172(1,658+1,640−2)⋅(−0,5)=0,62m.
The focal length of the achromatic doublet
f1=f11+f21;f=f1+f2f1f2=−0,5+0,62−0,5⋅0,62=−2,58m
Answer: The focal length of the achromatic lens: f=−2,58m .
Answer provided by https://www.AssignmentExpert.com