Question #94120
An object is moving under a constant acceleration (never changes at any point). It is initially moving in the +x direction at 9 m/s. After some time the object stops and then starts moving in the -x direction. After a total time of 5 seconds, its average velocity for the entire trip is 2 m/s in the -x direction. How much distance does the object cover in this time in meters?
1
Expert's answer
2019-09-10T13:21:43-0400

Let t1t_1 is a time of motion in the +x direction and t2t_2 is a time of motion in the -x direction.

The acceleration of an object


a=0vit1=9t1a=\frac{0-v_i}{t_1}=-\frac{9}{t_1}

The distance in the +x direction


S1=0vi22a=92t1S_1=\frac{0-v_i^2}{2a}=\frac{9}{2}t_1

The distance in the -x direction


S2=at222=9t222t1S_2=\frac{at_2^2}{2}=-\frac{9t_2^2}{2t_1}

The average velocity


vave=S1+S2t1+t2=92t19t222t15=2v_{ave}=\frac{S_1+S_2}{t_1+t_2}=\frac{\frac{9}{2}t_1-\frac{9t_2^2}{2t_1}}{5}=2

We get an equation

t1t22t1=209t_1-\frac{t_2^2}{t_1}=\frac{20}{9}

Also we have second equation


t1+t2=5t_1+t_2=5

These equations have solution


t1=4514,t2=2514t_1=\frac{45}{14}, \quad t_2=\frac{25}{14}

So

S1=92×4514=40528mS_1=\frac{9}{2}\times \frac{45}{14}=\frac{405}{28}\:\rm mS2=9×(25/14)22×45/14=12528mS_2=-\frac{9\times (25/14)^2}{2\times 45/14}=-\frac{125}{28}\:\rm m

Finally, the total distance


S1+S2=40528+12528=26514m=18.9m|S_1|+|S_2|=\frac{405}{28}+\frac{125}{28}=\frac{265}{14}\:\rm m=18.9\:m


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS